A HAJDU HPAW radiátoros rendszerrel működik?
Igen, de érdemes nagy felületű radiátorokat választani.
Milyen kiegészítő eszközöket (puffer tartály, hidraulikus váltó, hőcserélő) kell meglévő fűtési rendszerembe beépíteni a HAJDU HPAW estén?
A beüzemelési és karbantartási kézikönyvében az optimális működéshez vannak ajánlások. Puffer tartály sok esetben kellhet. Ha helyiségenkénti, vagy szintenkénti szabályzás van, akkor indokolt. Egyszerű rendszereknél elhegyható. Ettől eltérő rendszerekben is működhet hatékonyan a hőszivattyú ,de ennek megalkotása gépészeti tervezési feladat és sajnos ilyen szolgáltatásunk nincs!
Mennyi lesz az éves fogyasztás egy HAJDU HPAW hűtési-fűtési hőszivattyú esetén?
Alpterülettől, illetve hőszigetelés mértékétől függ. Általában 3-6000 kWh/év. Itt lehetséges egy kalkulációt számolni letöltést követően ezen termékekre szólóan.
A HAJDU HPAW készülékei elő tudják állítani a használati meglegvizet?
Természetesen. Nagy felületű indirekt tartály kell hozzá.
H traifában vagy napelemben érdemes gondolkodni?
Mind a kettő jó. A felhasználó egyedi döntése melyiket szeretné alkalmazni. Mind a két megoldásnál ugyanannyi szól ellene, mint mellette. Emiatt kérje szakember segítségét.
Régi gravitációs rendszerrel működik a HAJDU HPAW?
Igen, de a vízszűrés, rendszer átmosatás, iszapleválasztás témája körültekintést igényel.
A hűtés lehetséges a HAJDU HPAW készülékeivel?
Ez leginkább fűtésszerelési kérdés. Ha van kiépítve hidegleadó felület, akkor természetesen igen. Sok megoldással kompatibilis.
A HAJDU HPAW készülékek kaszkád rendszerbe köthetőek?
Igen, lehetséges. Pár referencia képet itt találhat.
Kimegyünk-e a helyszínre felmérni egy HPAW esetén, megmondani hogy mekkora teljesítményű készülék kell?
Az értékesítő fél tud épületgépészt ajánlani, aki kimegy felmérni a helyszínt. A Hajdu nem foglalkozik jelenleg ilyen feladattal.
Lehet-e kötni már meglévő alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerhez?
Igen, lehet. Podcast tartalmazza.
Milyen tárolót ajánlunk a HAJDU HPAW-hoz?
Egyéni. Esetenként eltérő. Ez a használati melegvízigény és fűtési igény függvénye.
Kell-e elektromos hálózatot bővíteni egy HPAW készülék miatt?
Igen. Szakember ellenőrizze a meglévő hálózatot, és tegyen ajánlatot a bővítésre. A H-tarifa miatt is érdemes valamint C32 megszakító az egyfázisúaknál(4-6-8-10Kw) és 3*32C a három fázisúaknál(12-14-16Kw)
Van-e a HPAW-hez fali konzol?
Egyenlőre nincs. Standard bármilyen falikonzol, állókonzol jó hozzá, amit a szakkereskedelemben kapható.
Lehet-e szerelni a régi gépekkel egy HPAW-t?
A meglévő fűtési rendszerre (radiátorra) telepíthető.
Ha kérdés a magára a HPAW-re vonatkozik, akkor abban az esetben csak engedéllyel rendelkező szakemberre bízza a szerelést.
A R32-es gáz hermetikusan zárt, átfejtésre nincs szükség. Amennyiben a probléma ilyen jellegű, úgy abban az esetben, csak szakvizsgával rendelkező szervizest keressen.
Milyen gázt tartalmaz egy HPAW?
R32-es modern hűtőközeg van benne.
Mennyire hangos a HPAW készülék?
Több fajta üzemmód létezik a készülékben. Nagyon halk. Meglepően csendes. A leghalkabb üzemmód nem hangosabb egy normál szoba ventilátornál.
Tartalmazza-e a csepptálcát?
Igen, minden fűtési/hűtési hőszivattyúnak része a cseptálca. A kondenzvíz elvezetéséről viszont telepítéskor gondoskodni kell.
Ki üzemeli be a HPAW készüléket?
A telepítést szerződött szakemberrel kell elvégeztetni, az üzembehelyezést a Hajdu szakembere végzi el.
Mennyi időbe kerül a HPAW beüzemelés?
Pár órás feladat.
Milyen elektromos kötési pontokat kell előre kiépíteni hozzá?
Típusfüggő. Egy és 3 fázisú készüléktípusok is vannak, amelynek a teljesítményigény függvényében kell a bekötéshez a vezetékeket telepíteni. Ezen felül a különböző hőszenzorokat és termosztátot kell vezetékelni.
Milyen típusú / teljesítményű gázkazán kiváltására mekkora hőszivattyút vásároljak?
A hőszivattyú kiválasztásában, a háza fűtéséhez megfelelő hőteljesítmény kiszámolásában, rendszer tervezésben sajnos nem tudunk segíteni. A megfelelő teljesítmény kiválasztásához ismerni kell meglévő rendszere felépítését és a háza energetikai tulajdonságait , ezért ez egyedi gépészeti tervezési feladat, és sajnos ilyen szolgáltatásunk nincs.
Milyen teljesítményű hőszivattyúra van szükségem a meglévő fűtési rendszerem ellátásához?
A hőszivattyú kiválasztásában, a háza fűtéséhez megfelelő hőteljesítmény kiszámolásában, rendszer tervezésben sajnos nem tudunk segíteni. A megfelelő teljesítmény kiválasztásához ismerni kell meglévő rendszere felépítését és a háza energetikai tulajdonságait , ezért ez egyedi gépészeti tervezési feladat, és sajnos ilyen szolgáltatásunk nincs.
Le kell-e választani hőcserélővel a hőszivattyút a fűtési rendszerről?
Nem kötelező, de ez függ a rendszer kialakításától.
A hőszivattyú megfelel a RRF- 6.2.1 „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című pályázat feltételeinek?
Igen, minden pályázatban elszámolható hőszivattyúnk megfelel a pályázat feltételeinek (levegő-víz; max 12 kW; COP > 4,8).
Hogyan? (előző kérdéshez kapcsolódó válasz)
Minden rendszer más és más. Gépészeti kapcsolás kérdése. Ha úgy van a hidraulika kiépítve akkor lehetséges. Keressen fel egy épületgépész tervezőt, aki az ön igényeit és a fűtési rendszer műszaki sajátosságait figyelembe véve megtervezi a rendszert.
A szerelőm/tervezőm azt mondta, hogy X teljesítményű hőszivattyúra van szükségem, de szerintem az kicsi/nagy lesz, nagyobbat/kisebbet szeretnék. Mit javasolnak?
Hallgasson a szakemberre.
A házam X m2 alapterületű. Mekkora hőszivattyúra van szükségem?
Nem négyzetméterre választunk hőszivattyút, mert sok más körülmény is befolyásolja a választást. Keressen fel egy épületgépész tervezőt, aki az ön igényei és a műszaki elvárásai alapján kiválasztja a megfelelő hőszivattyút.
Leválasztva tárolóval, vagy közvetlenül a padlófűtésbe kötve ajánljuk inkább a HPAW-t?
Mindkettő megoldás lehetséges. Ezt szintén az épület egyéni sajátossága határozza meg. A puffertároló beépítésével növelhető a komfortérzet, de ha padlófűtés is megfelelő mennyiségű fűtővizet mozgat, akkor kihagyható a puffertároló.
Mennyibe kerül a beltéri egysége a készüléknek?
Nem releváns, mert nem tőlünk veszi a vevő közvetlenül, így az árat mi nem tudjuk megadni.
A HPAW készülék tartalmaz–e fűtőbetétet?
Igen. A HPAW esetében nem opcionális, hanem minden készülék része.
Miért csöpög a biztonsági szelep? Mennyi a normális mennyiség, ami kicsepeghet felfűtésenként?
A biztonsági szelep a tartályban fellépő, üzemi nyomásnál nagyobb nyomást hivatott meggátolni, olyan módon hogy ha 6 Bar-nál nagyobb nyomás alakul ki a tartályban akkor kinyit és a 6 Bar-on felüli plusz nyomást a túlfolyón keresztül elengedi. Ha folyamatosan nyitva van, nem csak fűtés közben akkor megnőtt a bejövő hálózati víz nyomása, és a tartály már fűtés nélkül is 6 Bar nyomáson van, azaz a szelep nyitva lesz.
Egy teljes felfűtés során a (10°C-65˘C) körülbelül az alábbi kicsöpögött vízmennyiség számít normálisnak:
- 30l:0,3-0,6 liter
- 50l:0,6-1 liter
- 80l:1,5-2 liter
- 120l:2-2,5 liter
- 150L:2,5-3 liter
- 200L:3-4 liter
- 300L:4-6 liter
Maximális vízhőmérséklet |
40 °C |
50 °C |
60 °C |
70 °C |
80 °C |
90 °C |
Térfogat-növekedés |
0,8% |
1,2% |
1,7% |
2,2% |
2,9% |
3,6% |
https://hu.wikipedia.org/wiki/H%C5%91t%C3%A1gul%C3%A1si_egy%C3%BCtthat%C3%B3
A 24 óra alatt kicsöpögött vízmennyiség nagyban függ a felhasználás módjától (hányszor van felfűtve a készülék 1 nap alatt), és a hálózati víz nyomásától.
Mi az anód szerepe a készülékben?
Az anód a tartály belső felületének a védelmét szolgálja a zománcbevonat mellett.
Miért kell a gépkönyvet elolvasni?
A gyártó abban írja le a rendeltetésnek megfelelő működtetés feltételeit, és a készülék beállításait, hibajelzéseit, kezelését. A gépkönyv a beüzemelést végző szakembernek is segítséget nyújt a munkája során.
Hogyan működik a hőszivattyús készülékek jótállása?
Ahhoz hogy a hőszivattyús készülék garanciája érvényes legyen a készülékeket üzembe kell helyeztetni a HAJDU-val szerződésben álló hőszivattyús szerelő szervízpartnereink egyikével. A beüzemelés során a szervízpartnerünk ellenőrzi a telepítés feltételeinek teljesüléseit, ellenőrzi a készülék működését, és a felhasználó igényi szerint beállítja azt. A különböző készülékeket a gépkönyvben leírtak szerint időszakosan karban kell tartatni, amit a beüzemelő szakember végez el. A karbantartás elmulasztása miatt bekövetkezett meghibásodás (pl. kondenzátor elkoszolódás) nem garanciális meghibásodásnak minősül.
Miért kötelező a nyíltrendszerű vízmelegítők esetében a hozzáadott csaptelep használata?
Mivel a csaptelep a készülék tartozéka, ami a működéséhez elengedhetetlen, ezért csak az új csapteleppel történő használat esetén tudjuk biztosítani, hogy a készülék megfelelően működik. Régi, ugyanolyan csapteleppel tilos beüzemelni, mert a régi csaptelep is lehet hibás, és az új készüléket is tönkre teheti. A piacon több nyíltrendszerű csaptelep is van, de csak a készülékhez mellékelt típussal használható.
Fel tudom-e tenni a régi (20-30 éves) bojler helyére az újabb típusokat?
A legtöbb esetben igen, az új típusok konzolján megtalálható a régi készlékek 300mm-es furattávolsága is. Ami változhat az a készülék magassága, a konzol és a készülék tetejének a magassága. Az újabb készülékek méreteiről tájékozódjon a készülék gépkönyveiben.
Tudok-e egyéni igények szerint készült (szín, fűtőteljesesítmény…stb) készüléket rendelni?
Sajnos nem áll módunkban egyéni kialakítású készüléket gyártani kis mennyiségben. Nagy darabszámú rendelés esetén keresse a kereskedő partnereinket!
Mennyi időn belül kell a szervízpartnerünknek megkezdeni a javítást?
Nincs 24 órán belüli reakcióidejű szervízszolgáltatásunk. A javítást a jogszabályban előírt időn belül (15 nap) igyekszünk elvégezni. Ha a bejelentést követően 3 napon belül nem történik időpontegyeztetés a szervízpartnerünk részéről, kérem hívja a 0652/582-787 vevőszolgálati telefonszámot!
Meghibásodás esetén mi a teendő?
Hívja fel a készülékhez mellékelt szervízlistában szereplő, önhöz közeli szervízpartnereink egyikét, vagy írjon emailt a vevoszolgalat@hajdurt.hu email címre, vagy hívja a 0652/582-787 vevőszolgálati telefonszámot. Ha a hívott partnerünk nem veszi fel a telefont, kérjük próbálja többször, illetve későbbi időpontban, mert lehet hogy éppen helyszínen dolgozik és nem tudja azonnal felvenni a telefont. A telepített készülékeket mindig a helyszínen javítjuk, a vásárlást követő 3 munkanapon túl ne vigye vissza a boltba, a helyszínen fogja a szervízpartnerünk megjavítani a készüléket.
Kötelező-e a készülékhez adott biztonsági szelepet használni?
Nem kötelező, lehet más gyártótól származó kombinált biztonsági szelepet használni, ha a nyitási értéke megegyezik a gyári szelepével. Ha a hiba a biztonsági szelepre vezethető vissza, akkor az ebből keletkezett károkért nem tudjuk a felelősséget vállalni.
Használhatóak-e a készülékek vezérelt (éjszakai) villanyról?
A fali forróvíztárolók és a vízmelegítők természetesen használhatóak vezérelt (éjszakai) villanyról. Az okos készülékek (Z…Smart, CUBE, Smiley) öntanuló funkciója csak nappali villanyról működőképes, de kézi hőfokbeállítás esetén ezek a készülékek is használhatóak vezérelt villanyról.
Túl meleg a víz, nem akarom magas hőfokon használni!
A készülékek úgy tudnak megfelelően és higiénikusan működni, hogy ha legalább 50°C-on vannak használva. Az alacsony hőmérséklet kedvez a baktériumok elszaporodásának, nagyban csökkenti a melegvízszolgáltatást, és így a komfortérzetet. Keverőcsaptelep használatával elkerülhető a forrázás.
A Hajdu HB 300C hőszivattyús vízmelegítő rá tudjuk-e csatlakoztatni fan-coil rendszerre vagy padlófűtésre?
Ilyen célra elsősorban a HB300C1 készüléket ajánljuk, mivel ebben a tartály felső részében található a csőkígyó.
A “szolár” csőkígyót HMV-tartályos üzemre felkészített kondenzációs kazánhoz is javasolják illeszteni?
Igen, megfelelően, szakember által bekötve ezt a funkciót be tudja tölteni a tartályban található csőkígyó.
Fűtési rendszer kiépíthető a HB és HPT termékekből?
Ha javasolhatom, a készülék kiválasztását megelőzően mindenképpen vonjon be olyan szakembert, aki a helyszíni adottságok személyes felmérését követően tud Önnek segíteni a készülék kiválasztásában, és esetlegesen referencia készüléket (rendszert) is tud Önnek mutatni.
Milyen egyéb tényezőket kell figyelembe venni a hőszivattyús berendezések esetén (áram, viz) ?
Fűtési hőszivattyú esetén érdemes a kivitelezővel és áramszolgáltatóval előzetesen H vagy Geo tarifa mérőórát telepítettni, hogy kedvezményes hőszivattyús tarifával használhassa az áramot. Ezt szintén ki kell építeni és a szolgáltatónál meg kell igényelni.
Terveztetni, engedélyeztetni kell?
Sem a fűtési, sem a használati melegvizes hőszivattyús készülékeinket beüzemelését nem kell hatóságilag engedélyeztetni.
A HB készülékek esetén minden képpen 600mm kell hagyni minden irányban a készülék körül?
Nem védőtávolságként kell értelmezni. A készülék esetleges meghibásodása és szerviz munkálatok ellátása miatt szükséges. Az egyéb karbantartási feladatok elvégzéséhez is szükségszerű a távolság meghagyása.
A HB300C hőszivattyús tároló a leírásnak megfelelően, melegvíz készítésére, klimatizálására és kisebb helység fűtésére is alkalmas?
A HB300C1 készülékünket javasoljuk, amelyben kifejezetten ilyen fűtési céllal a tartály felső részében található a csőkígyó. A helyszíni igények felmérése miatt viszont javasljuk mindenképpen szakember bevonását.
Miért lesz büdös, kénes szagú a víz?
Ha a készülékben pangó víz alakul ki, mert keveset és alacsony hőfokon van használva, akkor kénes, szúrós szagú lehet a víz. Megoldás: a készüléket átöblíteni olyan módon hogy felfűtjük maximális hőmérsékletre, utána leengedjük belőle a vizet, és újra töltjük a tartályt. Ezt meg kell 3 alkalommal ismételni.
Miért nem működik a készülék?
Előfordulhat az az eset, hogy a forróvíztároló elvízkövesedik, aminek hatásásra a hőkorlátozó leold. Ilyenkor karbantartásra van szükség, ami az előírt 2 éves karbantartási időtartamnál hamarabb is bekövetkezhet. Ilyen esetben kérem vegye fel a kapcsolatot a szervízpartnereinkkel.